Liiklusõigus

Küsimus: Mis võib ees oodata, kui puhumisel näitas 0,32‰ väljahingatavas õhus?09.11.2011

Tere,
minu elukaaslane jäi hommikul tööle minnes vahele ja puhumisel näitas 0.32‰ väljahingatavas õhus. Sooviksin teada, mis võib teda ees oodata? Tal on juba mingi 11 aastat täiesti puhas leht ja pole mingit rikkumist olnud. Tal soovitati 15 päeva jooksul teha kahetsuskiri. Sooviksin väga teada, mis teda võib ees oodata.
Suurte tänudega,
K.

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Selline tegu kvalifitseerub liiklusseaduse § 224 lg 2 järgi, milline säte näeb karistusena ette rahatrahvi kuni 300 trahviühikut e. kuni 1200 eurot või aresti (kuni 30 päeva) või sõiduki juthimisõiguse äravõtmise kuni 12 kuud. Loetletud sanktsioonid on alternatiivsed - menetleja valib neist ühe. Arvestades väitega, et elukaaslase taust on puhas, siis tõenäoliselt valib menetleja rahatrahvilise põhikaristuse. Praegu politsei poolt taolise rikkumise eest määratavate trahvide suurus jääb vahemikku 700 - 900 eurot. Lisaks on tõenäoline, et politsei otsustab lisakaristusena kohaldada juhtimisõiguse äravõtmist (sanktsiooni kohaselt võimalik 3-9 kuud). Esmakordse rikkumise eest on tavapäraselt lisakaristuse suurus 4-6 kuud. Asjakohane vastulause võib lisakaristuse ära hoida või aidata kaasa kergema karistuse saamisele.