Liiklusõigus

Küsimus: Kust võiksin leida autorehvil olevate kirjete tähenduse?16.11.2011

Kas oskate aidata. Kust leian autorehvil olevate kirjete tähenduse (valmistamise aasta, lubatud kiirus jne)?
Aitäh
V

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Andmed leiad Majandus- ja kommunikatsiooniministri
13.06.2011. a määruse nr 42 "„Mootorsõiduki ja selle haagise tehnonõuded ning nõuded varustusele”
lisa 1 grupp 5 (Rattad (rehvid ja veljed) (kättesaadav https://www.riigiteataja.ee/aktilisa/1160/6201/1008/MKM42_lisa1.pdf )
Allpool väljavõte osundatud määrusest:

Näide taastamata rehvi tähistamisest:
VALMISTAJA NIMETUS või KAUBAMÄRK
185/70 R 14 89 T Tubeless M+S
e või DOT.
Selgitus:
a) 185 – profiili laius mm;
b) 70 – profiili kõrgus on 70 % rehvi laiusest;
c) R – või sõna «RADIAL» – radiaalne koordiniitide paigutus (võib olla ka: D – diagonaalne koordiniitide paigutus, mille võib jätta märgistamata või B – või sõnad «BIAS BELTED» – diagonaalse koordiniitide paigutusega vöötatud rehv);
d) 14 – velje läbimõõt tollides;
e) 89 – koormusindeks (vt tabel 5), mis vastab koormusele 580 kg;
f) T – kiiruskategooria tähis (vt tabel 4), mis vastab piirkiirusele 190 km/h;
g) TUBELESS – lohvita rehv;
h) M+S (ka MS, M.S., M&S) – on ette nähtud sõitmiseks talvel või mudas;
i) 253 – valmistamise aeg – koosneb kolmest numbrist. Esimesed kaks tähistavad valmistamise nädalat (25. nädal), viimane aastat (2003) jooksval kümnendil. Vastavalt E-reegli nr 75 nõuetele on alates 1. jaanuarist 1997. a tähistus 2503;
j) e või DOT-tüübikinnituse tähised;