Liiklusõigus

Küsimus: Kuidas mõista liiklusseadust selles osas mis tuled peavad haagisega sõites põlema?24.11.2022

tere
LS § 40 lg 1 seletab /.. Haagisel peavad sõidu ajal põlema ääre- ja numbrituled.../
lg 2 Valge ajal võib lähitulede asemel kasutada päevatulesid. Päevatuled võivad põleda ilma ääre- ja numbrituledeta.
Jääb segaseks, kas lg 2 välja toodud erisus kehtib ka haagisele (haagise ääretulede mõttes) või ainult mootorsõidukile (autole).
nt olukord, kus päevasel ajal on haagis autol taga, autol päevatuled peal ja seega haagis "pime". olukord, mis eriti uuemate autode puhul, kus lõõmavad ainult esimesed valgusallikad. Kas see teguviis võib korravalvuri silmis olla rikkumine või saab hakata seadust väänama ja tõlgendama?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Minu hinnangul, kuna LS § 40 lg 2 ei erista mootorsõidukit ja haagist, siis võib jõuda tõlgenduseni, et norm kehtib kogu autorongi suhtes. Sisulise külje pealt pole samuti vahet, kas "pime" on mootorsõiduki enda tagaosa või haagise tagaosa. Samuti on haagiste elektriühendus täna juba valmistaja poolt konstrueeritud selliselt, et veduki valgustuse lülitamisel päevatuledele, kustuvad tagumised ääretuled nii vedukuil kui ka haagisel.