Liiklusõigus


Küsimus: Kas trahv on õigustatud, kui kontrolöri hinnangul parkisin äärekivist kaugemal kui 20 cm?21.04.2025

Tere. Mulle väljastati parkimistrahv 18 märts. Kuupäevaks oli pandud 2024 aasta. Parkisin mina tasuta parkimis alal. Trahv tehti mulle aga selle eest, et äärekivist kaugemal, kui 20 cm mille mõõtis kontrolör nö silmaga. Auto asus mul parkimist tähistavas kastis. Palusin esitada ka mõõtmis tulemusest pilti, kuid kahjuks on varsti kuu möödas ja seda pole saadetud. Vaidlustasin trahvi, kuid kohe on kuu aega möödas ja vastust pole, mis trahvist saab. Kas selliselt trahvi tegemine on seadusega kooskõlas? Kuidas peaksin ise toimetama?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Ammendavaks vastamiseks on oluline teada, mis laadi parkimistrahviga on tegu. Parkimisnõuete rikkumise eest määratakse viivistasu otsuseid, leppetrahve kui ka hoiatustrahve ning kõikide nende trahviviiside osas kehtivad ka erinevad menetlusreeglid. Suure tõenäosusega on tegemist hoiatustrahviga, mistõttu selgitan selle trahviliigiga seotud vaidlustamiskorda. Kui Te ei ole ise sõiduki omanikuks, siis on oluline teada, et esmalt saab hoiatustrahvi vaidlustada kas omanik või vastutav kasutaja ja tugineda üksnes vastuväitele, et sõidukit kasutas keegi füüsiline isik, näidates ära siis selle füüsilise isiku andmed. Seejärel saadetakse hoiatustrahv sellele füüsilisele isikule ning alles tema saab vaidlustada hoiatustrahvi argumendil, et ta ei ole parkimisnõudeid rikkunud ja väärteotunnustega tegu toime pannud. Seejärel uuendatakse väärteomenetlus kas üld- või kiirmenetluse korras. Oluline on teada, et kui hoiatustrahv ise ei ole karistus ja seda ei kanta karistusregistrisse, siis üld- või kiirmenetluse korras määratud trahv on juba karistus ja see kantakse ka karistusena karistusregistrisse. Registrisse kantud karistus kustutatakse sealt, kui karistuse täitmisest (trahvi tasumisest) on möödunud 1 aasta.

On võimalik, et Te ei ole ülalkirjeldatud vaidlustamise korda järginud ja menetleja on jätnud kaebuse käiguta või läbi vaatamata. Sellekohane määrus tuleks edastada ka kaebuse esitajale ning kui Te ei ole vastavat määrust või muud menetlusse selgust toovat vastust menetleja käest saanud, siis tuleb selle küsimusega Teil põhjalikumalt tegeleda ning vajadusel minna ka menetleja juurde olukorda selgitama.

Iseenesest näeb liiklusseaduse § 20 lg 3 ette, et asula sõiduteel tohib sõidukit peatada või parkida ühes reas, sealjuures kaherattalist jalgratast, kaherattalist pisimopeedi, kaherattalist mopeedi ja kaherattalist külghaagiseta mootorratast ning ühe- või kaherattalist kergliikurit kõrvuti ka kahes reas, arvestades, et sõiduki pikitelg peab olema rööpne sõidutee äärega ja takistuse puudumise korral ei tohi sõiduk olla kaugemal kui 0,2 meetrit sõidutee äärest. Sealt siis ka see 20 sentimeetrit. Menetleja juures asuvad tõenäoliselt ka väärteo toimepanemise kohta kogutud materjalid, millest peaks näha olema, mis andmetele tuginedes menetleja LS § 20 lg 3 nõude rikkumise tuvastas (näiteks fotod). Et neid materjale näha, tuleb menetlejale esitada vastav taotlus.