Liiklusõigus

Küsimus: Kas pean sõidumeerikut kasutama?07.12.2011

Tere,
lõpetasin c kategooria kursuse (mitte veoauto kutsekursuse) ja äia firmas on veoauto N3. Vaja oleks sellega viia inimestele oma küttepuid. Auto liikumisraadius ei ületa 50km kodulinnast. Ise ma äia firmas tööl ei ole ja palka selle eest ei saa. Kas ma pean hakkama kettaid alles hoidma ja puhkeaja kettaid kirjutama, et oleks kontrollijale näidata või seadus ei laiene ikkagi mulle? Nüüd, kui tahan kord kuus näiteks raadiusest välja sõita, kas siis lihtsalt panen ketta sisse ja pean tööaegadest kinni?

Olen väga tänulik kui selgitate algajale, kuna ei tahaks mingeid pahandusi seadusega.

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

N3 veoauto on veoauto täismassiga üle 12 tonni. Juhi kohustusi töö- ja puhkeaja järgimisel käsitleb EMÜ määrus 561/2006. Selle art 3 alapunkt h kohaselt ei kohaldata määruse sätteid kaupade mitteäriliseks veoks kasutatavate sõidukite või sõidukite kombinatsioonide suhtes, mille lubatud täismass ei ületa 7,5 tonni. Seega N3 veduk erandi alla ei mahu. Samuti kerkib küsimus tõendamise seisukohast e. kuidas tõendada ettevõtte sõidukiga mitteärilise veo teostamist + maksuküsimused (erisoodustus jms).