Liiklusõigus

Küsimus: Kuidas on võimalik parkimiskorraldajal auto registreerimisnumbri järgi teada saada inimese andmeid?19.01.2012

Sain leppetrahvi teate Cityparki parklas. Ma ei parkinud valesti tahtlikult, aga midagi vaielda ilmselt ka ei ole. Seejärel lugesin huvi pärast leppetrahvide kohta, kuid üks aspekt jäi mulle ebaselgeks. Küsimus puudutab minu isikuandmeid. Nimelt huvitab mind see, et kui Citypark teab eeldatavasti ainult sõiduki registreerimisnumbrit ja ma ei ole esitanud mingit vaiet ega muul viisil ühendust võtnud, siis kuidas on Cityparkil üldse võimalik seaduslikult teada saada, kes on auto omanik (või kasutaja). Teine sarnane küsimus: oletame, et nad saavad teada autoga seonduva telefoninumbri (näiteks kui on mingis nende parklas mobiiliga pargitud), siis kuidas oleks neil võimalik sellest teada saada isiku nimi ja muud andmed, kui ta neid ise neile ei avalda?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Paraku jään vastuse võlgu, kust City- ja Europark oma andmeid saavad. Maanteeamet praeguse seisuga selliseid andmeid ei väljasta. Ei saa välistada, et parklaoperaatorid omavad kokkuleppeid liisinguandjate, pankade, sideoperaatoritega teatud andmete saamiseks. Ma ei ole küll kontrollinud, kuid kas kõikvõimalikud liitumislepingud sideoperaatoritega ja pankadega ei sisalda klausleid, kus lepingupool annab nõusoleku oma isikuga seotud andmete töötlemiseks?