Liiklusõigus

Küsimus: Mida teha, kui endine elukaaslane ei anna minu autot tagasi?25.01.2012

Tere.
Mure selline, et mida saan ette võtta autoga, mille ärandas ekselukaaslane minu õuest ja millega ta nüüd juba aasta aega ringi sõidab?
Autodokumendid kõik tema käes. Auto minu nimel, tema on registreerimistunnistusel vastutav kasutaja. Ümbervormistamist ta eriti ei soovi, kuna ta on mingi maksevõlglane ja oma nimele seepärast ei taha.
Kas mingit rolli mängib ka see, et tema maksis aasta aega liisingut, kuigi sissemaksu ja arvelevõtu maksin mina?
Kas mul oleks ka mingit kompensatsiooni õigus nõuda, kui ta autot tagasi ei anna?
Kas saan selle näiteks arvelt maha võtta või mida peaks tegema?
Aitäh.

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Teie küsimusest ei selgu, kas sõiduk on praegusel hetkel veel liisingus või mitte. Seetõttu ei ole võimalik määratleda ka omandisuhet ega Teie õiguste mahtu antud sõidukile. Kui liisinguleping on lõppenud ja sõiduki omand Teile üle läinud, siis on Teil õigus teha liiklusregistris muudatusi, sh muudatusi kasutajate osas ning nõuda sõiduk võõrast valdusest välja (vajadusel esitades vastavasisuline hagi kohtusse). Selle nõudega võib kaasneda vaidlus ka teie ekselukaaslase nõuete üle Teie vastu tema poolt tasutud liisingumaksete osas, sõltuvalt sellest, mis asjaoludel ta neid makseid tegi.
Kui sõiduk on veel liisingus, siis teostab sõiduki omaniku õigusi liisinguandja.