Liiklusõigus

Küsimus: Kas pean uuesti esitama apelleerimistaotluse?14.03.2012

Tervist!

Sooviks teada, et kui ma olen ühe korra apelleerimistaotluse edastanud ning saanud kätte kohtuotsuse tervikteksti, siis kas ma pean sama avalduse uuesti esitama, kui apelleerimistähtaeg (15 päeva tutvumiseks terviktekstiga) möödub?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Kuna küsimusest ei selgu, millise menetlusega on tegemist ja kas kohtuotsuse terviktekst valmis peale apellatsiooniteate esitamist või oli kohtuotsus kohe tehtud pika otsusena, siis saan siinkohal anda ainult väga üldise vastuse ja eeldades, et küsimus puudutab apellatsioonitähtaega kriminaal- või väärteomenetluses. Apellatsioon tuleb esitada 15 päeva jooksul arvates päevast, mil motiveeritud kohtuotsus on poolele kohtus tutvumiseks kättesaadavaks tehtud. Seda sõltumata sellest, kas selle 15 päeva sisse mahtus ka apellatsiooniteate esitamise tähtaeg või mitte. Kui olete korra juba apellatsiooniteate esitanud, siis uut apellatsiooniteadet esitama ei pea ning järgmine samm on juba apellatsiooni (apellatsioonkaebuse) enda esitamine, mis tuleb teha selle 15 päeva jooksul. 15-päevane apellatsioonitähtaeg ei ole mitte niivõrd tähtaeg tutvumiseks kohtuotsuse terviktekstiga (seda peate muidugi ka tegema, enne kui apellatsioonkaebus esitada), vaid kui tähtaeg, mille jooksul tuleb apellatsioon juba kohtule esitada.