Liiklusõigus

Küsimus: Kas võib tõlgendada parkimismanöövrit nii, et alustasin manöövrit, mida teise auto juht ei lasknud lõpetada?16.04.2012

Tere. Juhtus selline situatsioon, kus tagurdasin parklas sisse autole, mis seisis minu taga kui hakkasin sooritama külgboksi. Esialgu tunnistasin end süüdi, kirjutasin valgele paberile ka avalduse, aga hiljem toibudes, hakkasin asja uurima. Mina panin tagakäigu sisse ning veendusin, et minu taga autot ei ole. Tagurdama hakates käis peagi kolks. Kahjustused ei ole küll väga suured, aga kas on võmalus, et süüdi on teine juht, sest mina alustasin maöövrit ning tema ei lasknud mul seda lõpetada? Lugupidamisega

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

LS § 17 lg 5 p 6 kohaselt peab juht tagurdades andma teed kõigile liiklejatele. LS § 40 lg 1 kohaselt ei tohi juht tagurdades ohustada ega takistada teist liiklejat, vajadusel tuleb kasutada teise isiku abi. Seega on tagurdamisel ohutuse tagamise kohustus eelkõige tagurdajal. Teie küsimusest ei selgu, kust ja kuidas teine sõiduk Teie sõiduki taha tekkis, kuid juhul, kui Te seda ka ise ei tea, siis on alust arvata, et Te ei omanud piisavat ülevaadet enda sõiduki taga toimuvast. See omakorda tähendab, et Te ei olnud tagurdamisel piisavalt tähelepanelik ega veendunud selle ohutuses.

Kuivõrd Teie vastusest ei selgu teise sõiduki liikumise asjaolud, siis ei saa ma siinkohal hinnata selle sõidukijuhi tegevuse võimalikku õigusvastasust.