Liiklusõigus

Küsimus: Millal on inimene kohustatud narkotesti sooritama ja mis puhul on tal õigus keelduda?22.08.2012

Oskate Te öelda, millal on õigus politseinikul sundida inimest narkotesti tegema? Endastmõistetavalt peab sellisel nõudel olema alus. Sooviks teada millal on isik kohustatud narkotesti sooritama ja mis puhul on tal õigus keelduda?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Politsei ja piirivalve seaduse § 7'27 lg 1 kohaselt võib politseiametnik narkootilise, psühhotroopse või muu sarnase toimega aine tarvitamisest põhjustatud joobeseisundi kahtluse korral toimetada isiku joobeseisundi tuvastamiseks tervishoiuteenuse osutaja juurde või riiklikku ekspertiisiasutusse. Sama paragrahvi 3. lõike kohaselt võib politsei kontrollida isiku narkootilise, psühhotroopse või muu joovastava aine sisaldumist isiku organismis ka indikaatorvahendi (narkotesti) abil. 6. lõike kohaselt on bioloogilise vedeliku proovi võtmise tagamiseks politseil õigus kasutada proovi andmiseks kohustatud isiku suhtes vahetut sundi (füüsilist jõudu) nii kaua, kui see on eesmärgi saavutamiseks vältimatu.