Liiklusõigus

Küsimus: Kas eessõitja äkkpidurdus ei loe ja alati arvatakse pikkivahele viidates tagantsõitja süüdlaseks?10.09.2012

Tere! Ei ole rahul kindlustuse otsusega, mis määras kahjuhüvitise viga saanud sõidukile, kuid esitanud nüüd teisele poolele tagasinõude (puudusid vastava kat. juhiload mõlemal juhil). Küsimus selles, et kas on alust algatada vaidlus liiklusõnnetuse tegeliku põhjustaja selgitamiseks. Juhtum oli siis selline, et üks roller riivas pidurdades eessõitva rolleri summutit, roller kukkus külili ja sai vigastusi. Kindlustuse seisukoht on, et tagumine sõitja ei hoidnud piisavat pikivahet ning asjaolu, et eessõitja tegi äkkpidurduse ja asus suunda näitamata pööret sooritama, ei oma mingit tähtsust. Kas on alust asi vaidlustada ja taotleda süü (sh. kahjude) poolitamist?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Kindlustusandja otsuse vaidlustamise perspektiiv selguks peale kahjujuhtumi kohta kogutud tõendite analüüsi, mistõttu ei ole Teie poolt edastatud info piisav Teie küsimusele vastamiseks. Põhimõtteliselt ei ole aga välistatud olukord, kus vastutus liiklusõnnetuse põhjustamise eest lasub eespool sõitnud ja reeglitevastase manöövri teinud juhil. Sama kehtib ka põhjendamatu pidurdamise kohta, kuid kas pidurdamine oli põhjendamatu või mitte, tuleb välja selgitada olemasolevate tõendite ja tõendamist leidnud asjaolude pinnalt.