Liiklusõigus

Küsimus: Avarii peateel sõites13.04.2011

Tere,
Sõitsin peateel, kui vastassuunast tulnud rekka hakkas minu ees sooritama vasakpööret. Märkasin, et rekka ei jõua manöövrit lõpetada ning pidurdasin ja keerasin pisut vasakule. Kuna tee oli äärmiselt libe, siis lõppesid minu pingutused siiski kokkupõrkega rekka tagumise nurga külge. Veokijuht lahkus sündmuskohalt. Kui ma lumevallist välja pääsesin, sõitsin talle järgi (rekka oli jõudnud lähedal asuvale firma platsile). Autojuht tegi suured silmad ning väitis, et mind ei ole seal tee peal olnudki. Helistasin politseisse. Politsei käis kohal, fikseeris õnnetuse ja tuvastas nurga, millele ma pihta sain. Nüüd tahab politsei otsuseks teha 50/50, millega ma hästi nõus olla ei taha. Ma ju tegin kõik endast oleneva, et kokkupõrget vältida.
Minu teada peaks õnnetuse põhjustaja olema vastutav nii lahkumise kui ka ohtliku manöövri sooritamise eest. Tema aga raiub, et mind ei olnud seal tee peal.
Palun nõu, millised on minu õigused ja võimalused?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Sündmuskohalt lahkumine õnnetusest politseile teatamise nõudeid rikkudes, kui selline teatamine oli kohustuslik, on küll karistatav, kuid ei tähenda, et lahkuja oleks liiklusõnnetuses süüdi. Lahkumine võib aset leida ka seetõttu, et juht ei tajunud liiklusõnnetuse toimumist ning sellisel juhul ei pruugi karistust järgneda. Asjaolu, kes on liiklusõnnetuses süüdi, tuleb kindlaks teha olemasolevate tõendite pinnalt. Kui politsei alustas väärteomenetlust, siis peaks süüdlane välja selgitatama väärteomenetluse käigus. Küsimusele, kas politsei hinnang segasüüle on õige või mitte, ei ole võimalik tõenditest ülevaadet omamata vastata. Väärteomenetluses on Teie õigus peale väärteoprotokollist koopia saamist tutvuda väärteotoimikuga ja selles sisalduvate tõenditega ning esitada 15 päeva jooksul omapoolsed vastuväited süüdistusele. Peale väärteoasjas otsuse tegemist, kui see on Teile ebasoodne, on Teil soovi korral õigus vaidlustada otsus kohtus 15 päeva jooksul arvates päevast, mil otsus oli Teile kohtuvälise menetleja juures tutvumiseks kättesaadav. Milline võiks olla vaidlustamise perspektiiv, sõltub olemasolevatest ja kogutavatest tõenditest. Teadmata toimiku sisu, ei ole sellele küsimusele võimalik hetkel vastata.