Liiklusõigus

Küsimus: Kas seisvas autos juhiistmel joobes viibimise eest saab karistada?08.02.2013

Seisime sõidutee serval, kui mingi hetk tuli politsei ja pani mind puhuma, seejärel mind viidi politseisse ja teised lasti lahti. Samas auto ei liikunud ja politsei ei saanud seda kuidagi näha. Sõiduk teisaldati ja mulle inkrimineeritakse joobes auto juhtimine. Kas seisvas autos juhiistmel joobes viibimise eest saab karistada?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Seisvas sõidukis juhiistmel joobes isikut sõiduki juhtimise eest karistada ei saa, kui isik ei tee ega ole enne peatumist tõendatult teinud toiminguid, mis on käsitletavad sõiduki juhtimisena. Tihtipeale hinnatakse valesti asjaolusid, mis puudutavad juhtimisfakti tajumist politsei poolt enne sõiduki seisma jäämist. Et kõikides asjaoludes kindel olla, on tark tutvuda väärteoasjas kogutud tõenditega, sh politseiametnike ütlustega.