Liiklusõigus

Küsimus: Kas võin asulas mööda sõita 20 km/h liikuvast sõidukist, kui on möödasõidu keelu märk ja pidev joon?26.02.2013

Tere
25.02.13 juhtus mul autoavarii, kus osales minu poolt juhitud sõiduauto ja teise isiku poolt traktor. Olukord oli siis järgmine, sõitsin maanteel ja jõudes asulasse, sõitis minu ees aeglaselt traktor umbes 20 km/h. Ma veendusin, et traktoril ei ole suunatuld sees ja mõtlesin siis, et möödun sellest vasakult poolt ületades pidevat joont, kuna vastu ei tulnud umbes 400m raadiuses ühtegi masinat. Asusin möödasõidule ja kui olin juba üle poole autopikkusega traktorist möödunud, käis kõva laks ja traktor oli oma kopaga mu auto tagauksele sisse sõitnud, traktoril ei juhtunud midagi, aga minu autol on nüüd rikutud tagumine uks, tiib ja põrkeraud ja haagis, mis autol järel oli. Mure ongi nüüd selline, et kes selles süüdi on - mina veendusin möödasõidu ohutuses ja sõitsin mööda, samas oleks pidanud tema veenduma ka vasakpöörde ohutuses. Traktorist oli seda meelt, et lähme kindlustusse ja tuleb mis tuleb, vahet pole tal, muidugi hea suhtuda sellese nii, kuna enda masinal kahjusid pole. Politsei käis kohal ja fikseeris asjad ära ning soovitas ka kindlustusse minna, et kui omavahel kokkuleppele ei saa, siis sekkuvad nemad.
Asulas oli möödasõidu keelu märk ja 70 km piirkiirus ja pidev joon.

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

LM 352 "Möödasõidu keeld" ei keela mööda sõita üksikust sõidukist, mille sõidukiirus ei ületa 30 km/h. Suunavööndeid eraldav teekattemärgis 911 "Pidevjoon" tähendab keeldu seda ületada. Teekattemärgise ja liiklusmärgi vastuolu korral tuleb juhinduda liiklusmärgi nõudest. Seega võib asuda seisukohal, et juhul, kui traktori liikumiskiirus ei ületanud 30 km/h, oli möödasõit lubatud. Möödasõidu alustamisel tuleb järgida LS §s 51 sätestatud tingimusi. Kui eelnimetatud tingimused olid täidetud, siis on möödasõit lubatav. Vaidlus taandub ilmselt asjaolule, millal ja kas üldse traktori juht andis vasakpöördest suunatulega märku. Juhul, kui juhid ei saa vastutuse küsimuses sündmuskohal üksmeelele, lahendab juhtumi politsei väärteomenetluse korras. Olukord, kus politsei käib sündmuskohal ja fikseerib asjad ära ja soovitab kindlustusse minna, samas veendumata, kas süü küsimuses on või ei ole vaidlust, ei ole iseenesest võimalik. Kui vaidlust ei ole, siis peab süüdi olev juht oma süüd ja vastutust sündmuskohal allkirjaga kinnitama. Kui ta seda ei tee, peab asjaga tegelema politsei. Ma ei saa hetkel anda hinnangut, millised toimingud või kokkulepped Teie juhtumi puhul sündmuskohal tehti. Seetõttu ei saa ma anda ka lõpplikku seisukohta küsimuses, milline juht on liiklusõnnetuse põhjustamise eest vastutav.