Liiklusõigus

Küsimus: Kas peatumise keelu märk paremal pool teed keelab parkimise ka vasakul pool teed?26.02.2013

Parkisin tupiktänavasse, kuhu sissesõites oli paremal pool teed LS märk 361 (peatumise keeld). Parkisin vasakule poole teed, kus paistsid olevat parkimiskohad. Auto juurde naastes leidsin tuuleklaasilt MUPO hoiatusmenetluse, kus väidetakse, et viibisin LS märgi 384 (parkimiskeelu ala) mõjupiirkonnas! Kuidas peaksin reageerima sellisele trahvile? Lisasin ka täpsustava pildi http://pilt.postimees.ee/kasutaja/kairi/Trahv/4086#photo/142466
Minu auto on pargitud vasakule koos mitmete teiste trahvisaajatega.

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Liiklusmärk 36 kehtib sellel teepoolel, kuhu see on pandud. Paremal teepoolel asuv LM 362 kehtib paremal pool teed. Liiklusmärk 362 ei ole mõjuala märk. Peatumiskeelu mõjualaalgust tähistab LM 383 ning lõppu LM 393. Mupo hoiatustrahvi otsuse õigsuse kontrollimiseks tuleb välja selgitada, kas sõiduk võis olla pargitud LM 383 mõjupiirkonda. Nimetatud märgid ei pruugi asuda konkreetse tänava alguses, vaid võivad olla paigaldatud varasemalt, näiteks sissesõidul kvartalisse, hoovi vms suuremale territooriumile. LM-l 362 on sellisel juhul konkreetsel tänaval keelumärgi mõju ühel tänavapoolel kordav e. dubleeriv toime.