Liiklusõigus

Küsimus: Sain Soomes liiklusõnnetuses kannatada, kes maksab kahjud?03.05.2011

Tere,
Momendil töötan ja elan Soomes. Olles teel taksoga sadamasse, sattusin avariiolukorda. Avarii põhjustajaks oli teine takso, kes punase tule ajal sõitis mind teenindavale taksole sisse. Kohal käis politsei ja kiirabi. Mind toimetati haiglasse, sest mu pea sai põrutada ja lõuas oli suur haav, mis vajas õmblemist, seejärel mind lasti minema. 3 päeva hiljem pöördusin arsti poole, kuna mul olid kestvad peavalud. Mind saadeti eriarstile s.t. neuroloogiasse. Seal määrati mulle nädal haiguslehte. Palun nõu, millised on minu õigused ja võimalused, kuhu ma pean pöörduma. Mul on olemas politseist paberid liiklusõnnetuse kohta, mul on maksenõue haiglalt, kes esmaabi andis. Kes maksab kinni minu haiglakülastused ja töövõimetuslehe ja kõik muu sellega seonduva. Ma ei ole kursis Soome seadustega. Palun kas te valgustaksite mind selles osas, et ma kannatajaks ei jää.
Lugupidamisega L T

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Tere

Üldiselt on Soomes kahju hüvitamise kord sarnane eestis kehtivaga. Liiklusõnnetuse põhjustanud sõiduki kindlustusandja on kohustatud hüvitama Teile tekitatud liikluskahju. Kahjude osas, mis väljuvad liikluskindlustuse kaitse alt (mittevaraline kahju näiteks), saab nõude esitada otse kahju tekitanud juhi või kahju eest vastutavate juhtide vastu. Nõuete esitamiseks on Teil tarvis teada kahju põhjustanud sõiduki kindlustusandjat. Välisriigi kindlustusandjale on määratud esindaja ka Eestis, kelle kaudu on Teil võimalik esitada vajalikke nõudeid, tõendeid ja taotlusi. Kui liiklusõnnetust menetleb politsei, saate kindlustusandja väljaselgitamiseks vajalikud andmed politsei käest.