Maksud ja raamatupidamine

Küsimus: Kas saan õigesti aru, et kui jään dekreeti 07.05.2015, siis saan viimase vanemahüvitise detsembrikuus 2016?16.02.2015

Tere,
sünnituskuupäevaks on määratud 14.06.2015. Soovin jääda dekreeti võimalikult vara, kuid samas tahaksin, et viimane vanemahüvitise makse oleks detsembris 2016. Kas olen õigesti arvutanud, kui jään dekreeti 07.05.2015, siis saan viimase vanemahüvitise detsembrikuus 2016?

Ette tänades,

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Küsija arvutus on õige. Sünnituspuhkusele on võimalik jääda 30–70 päeva enne eeldatavat sünnitamise kuupäeva. Kui jääda rasedus- ja sünnituspuhkusele vähemalt 30 päeva enne eeldatavat sünnitamiskuupäeva, on naisel õigus saada sünnituslehe alusel sünnitushüvitist 140 päeva eest. Vanemahüvitise maksmist alustatakse sünnituslehe lõpupäevale järgneval päeval ning see määratakse 435 päevaks. Antud juhul lõpeb sünnitusleht 24.09.15 (eeldusel, et kasutatakse ära kogu sünnituspuhkus). Seejärel algab 435-päevane vanemahüvitise periood, mis lõpeb 2016. aasta detsembris.