Maksud ja raamatupidamine

Küsimus: Kas ettevõte tohib ja kui jah, siis mis tingimustel anda laenu eraisikule?27.02.2015

Tere,
Kas ettevõte tohib anda (kui jah siis mis tingimustel) laenu eraisikule? Eraisik ettevõttega mitteseotud, küll aga ettevõtte omanik tunneb laenusaajat. Millised on laenutingimused (intressimäär)? Kas ettevõttele kaasneb sellega ka mingisugune maksukohustus?

Aitäh vastuse eest!

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Osaühing ei või laenu anda oma (suur)osanikule ja juhtimisorgani liikmele. Samasugune laenukeeld kehtib ka aktsiaseltsi suhtes. Muid laenuandmise piiranguid ettevõtjail ei ole. Laenu andmine ei too kaasa mingeid maksukohustusi (ka laenukeelu rikkumise korral), kui laen anti mõistlikel tingimustel, st tähtaeg peaks olema mõistuspärane ja intress võrreldav turutingimustega. Intressimääraks võiks võtta euribori ja mõistliku kasumimäära summa. Tänane euribor on 1-aastase laenu puhul 0,5% ja mõistlikuks kasumimääraks võiks pidada 5%. Tuttavale võib anda ka odavamalt, kuivõrd tema usaldusväärsus on teada.