Maksud ja raamatupidamine

Küsimus: Kas ja kui suures summas mõjutab saadav renditulu minule määratud vanemahüvitist?11.03.2015

Minule määrati 2014. aastal vanemahüvitis VHS paragrahv 3 lg 6 alusel summas 320 eurot kuus, kuna mul puudus sotsiaalmaksuga maksustatav tulu. Alates käesoleva aasta veebruarikuust saan ma lisaks vanemahüvitisele renditulu summas 290 eurot kuus. Minu küsimus on kas ja kui suures summas mõjutab saadav renditulu minule määratud vanemahüvitist? Kas saadavat vanemahüvitist vähendatakse ja kui suures summas, kuna mul tekkis täiendav tulu?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Vanemahüvitise suurus sõltub ainult isikustatud sotsiaalmaksuga maksustatud tulu suurusest. Sotsiaalmaksuga maksustatakse tulu, mida inimene teenib aktiivse tegevusega (töö, ettevõtlus). Varadelt teenitud tulu (rent, intress) või saadud kasu (vara müük) sotsiaalmaksuga ei maksustata.