Maksud ja raamatupidamine

Küsimus: Kas maksuamet kontrollib kinnisvara elukohana kasutust tõesti vee-, elektri- ja prügi arvete järgi?23.03.2015

Tere!
5 aastat tagasi kingiti mulle maja Viljandis. Selles majas elas sugulane, kes suri 2014 aasta oktoobris. Kohe peale tema surma kolisin ise Tallinnast Tartusse ja kirjutasin end sinna majja sisse. Aga me lõpetasime prügiveoteenuse, kuna käin seal ainult nädalavahetuseti (töö tõttu) ja muidu saab trahvi, kui kast täis pole. Elektrileping on meil ka hetkel aktiivne aga väga ei tarbi. Kanalisatsiooni pole. Seega pole aru saada, et seal keegi elaks. Olen kuulnud, et maksuamet teeb kontrolli just nende teenuste alusel. Endal mul on üürikorter ja nüüd tahaks oma kodu osta ja selle maja maha müüa. Kas ma pean sellelt majalt tulumaksu maksma?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Maksuvaba on alalise või peamise eluaseme võõrandamine. Seda, kas eluase on peamine/alaline elukoht, määratakse asjakohaste tõendite kogumi põhjal, kusjuures inimese enda ja maksuameti tõendid ja neist tehtud järeldused võivad olla erinevad. Elukoha määramisel on oluliseks andmeallikaks rahvastikuregister, kuhu inimene kannab oma elukoha andmed peale uude elukohta kolimist. Kuna kolisite Tallinnast ära ja kandsite registrisse oma elukohana Viljandi maja, siis on see maja minu arvates täna Teie peamine/alaline elukoht. Leian, et töö tõttu üürikorteri (ajutine) kasutamine seda ei muuda, sõltumata sellest, mitu päeva nädalas oma kodus viibida saate. Kui leiate, et maja on Teie peamine/alaline elukoht, siis selle müüki ei deklareerita ega maksustata.