Maksud ja raamatupidamine

Küsimus: Kui jätkaksin praegust FIE tegevust OÜ-na, kas ma pean pidama tekkepõhist raamatupidamist või võin jätkata kassapõhisega?26.03.2015

Olen vanaduspensionär ja osutan FIE-na taksoteenust. Soovin registreerida ennast ümber OÜ-ks jätkates taksoteenuse osutamist. Töötajaid ma tööle võtta ei planeeri. Kas ma pean OÜ-na pidama tekkepõhist raamatupidamist või võin jätkata kassapõhisega? Kumb variant oleks kasulikum?
Milliseid makse ma pean tasuma? Kas ma pean tasuma ka sotsiaalmaksu või saan seda ka vältida. Millised oleksid soovitused OÜ asutamisel ja registreerimisel.

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Juriidilise isiku raamatupidamine on tekkepõhine. Taksoteenuse puhul pole vahet, kumba arvestusmeetodit kasutada. Palga maksmisel peab juriidiline isik kinni tulumaksu ja maksab sotsiaalmaksu. Dividendi maksmisel maksab äriühing ainult tulumaksu. Kui ettevõtja jooksva aasta käive ulatub üle 16 000 euro, siis tuleb hakata arvestama käibemaksu, aga seda võib teha ka väiksema käibe puhul. Käibemaksu puhul pole vahet, kas ettevõtja on füüsiline või juriidiline isik. Osaühingu saab mugavalt asutada internetis ettevõtjaportaali kaudu. Samas portaalis saab hõlpsasti ka raamatupidamist teha. Vt http://www.rik.ee/et/ettevotjaportaal