Maksud ja raamatupidamine

Küsimus: Mis viis oleks parim 6 korteriga maja väljaüürimiseks haldamiseks?15.04.2015

Tere!
Oman 6 korteriga kortermaja ja tegelen korterite välja üürimisega. Milline ettevõtluse vorm oleks kasulikum maksude ja tulu-kulu arvestuse seisukohast? Hetkel tegutsen FIE-na kuid kuna tulud hakkavad ületama kulusid, siis FIE-na on kohustus tasuda tuludelt nii sotsiaalmaks kui ka tulumaks. Kas mõistlikum oleks moodustada osaühing, kuna kaasneks ainult tulumaks makstavatelt dividendidelt. Samuti, mis lepingu alusel saaks and korterid osaühingu kasutada/hallata?
Ette tänades

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Majaomanik võiks anda maja osaühingule rendile. Saadav renditulu pole ettevõtlustulu ja seda maksustatakse ainult tulumaksuga. Osaühing asub FIE asemel majavalitsejaks ja üürileandjaks ning kui hästi majandab, on osanikel võimalik saada ka dividende. Kui FIE-l muud äri pole, siis tuleb maksuametit teavitada ettevõtluse lõpetamisest/peatamisest.