Maksud ja raamatupidamine

Küsimus: Kas tegu on erisoodustusega, kui viljakoristusperioodil viiakse töötajatele toit põllule?11.08.2015

Ettevõte viib oma töötajatele nt viljakoristuse perioodil põllule termosega toitu. Antud juhul ei ole töötajatel võimalik minna mõistliku ajakuluga ise sööma (alternatiivide kättesaadavus/puudumine).
Kas tegu on kindlasti erisoodustusega ja tuleb maksustada tulumaksu ja sotsiaalmaksuga?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Erisoodustuse hind määratakse kauba/teenuse turuhinna alusel. Erisoodustusega on tegu juhul, kui toit on tasuta või turuhinnast oluliselt odavam. Kuna põllul konkureerivat söögikohta ei ole, siis pakutava toidu turuhinda määrata pole võimalik. Kui ei soovita töötajailt söögiraha võtta, siis on tegu erisoodustusega. Maksude arvestamise aluseks võib võtta sarnases olukorras rakendatava hinna. Näiteks gümnasisti koolilõuna hind on 1 – 1,5 eurot.