Maksud ja raamatupidamine

Küsimus: Kas sügisene seadusemuudatus muudab sissenõudmiskulude summade piirmäärasid?25.08.2015

Toimetan väikeses firmas, mis pakub erinevatele ettevõtetele raamatupidamise- ja inkassoteenust. Inkassoteenuse puhul lisan põhisummale juurde kulu, mille peab tasuma võlglane (on nii ettevõtteid kui ka eraisikuid). Summad on seni olnud väga erinevad. Sügisel muutub seadus ja kehtestatakse piirmäärad inkassokulu kohta. Kas see tähendab, et eraisiku käest, kelle põhivõlg on 300 eurot, saan nõuda sissenõudekulude hüvitamist maksimaalselt 30 eurot? Või lisandub summale ka meeldetuletuskirja eest 15 eurot? Kas need summad on käibemaksuvabad?
Ette tänades

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Tarbijalt võib sissenõudmiskulude hüvitist nõuda üksnes majandus- või kutsetegevuses tegutsev võlausaldaja tarbijaga sõlmitud lepingu alusel pärast lepingu lõppemist. Seega saab võlgnikult sissenõudmiskulude hüvitist nõuda ainult võlanõude omanik. Inkassoteenuse puhul, kus inkassaator abistab võlausaldajat võla sissenõudmisel, on tegemist standardmääras maksustatava käibega. Inkassaatoril pole õigust nõuda tarbijalt oma kulude hüvitamist – seda teeb vastava kokkuleppe alusel teenust kasutav võlausaldaja. Sissenõudmiskulude piirmäärad, mis on vastavalt võla suurusjärgule 30, 40 ja 50 eurot, sisaldavad kõiki kulusid, sh kulutusi meeldetuletuskirjade saatmisele.