Maksud ja raamatupidamine

Küsimus: Mis summalt pean maksma korteri müügil tulumaksu, kas pangalaenu jäägi summalt?07.09.2015

Tere! Loen tulumaksuseadusest, et tulumaksu ei pea tasuma korteri müügi pealt kui maksumaksja kasutas korterit kuni võõrandamiseni oma elukohana. Eeldan, et selle tõestamiseks peab maksumaksja olema ametlikult korterisse sisse kirjutatud st elanikuregistris märkinud korteri aadressi enda elukoha aadressiks? Kas selle kohta on ka piirangud/kitsendused sees elatud perioodi kohta? Et peab olema seal registri järgi elanud nt vähemalt 6 kuud/1 aasta või võib olla end sinna elanikuna sisse registreerinud ka alles vahetult enne müüki? Lisaks uurin, kas tulumaksu peab maksma kogu müügisumma pealt või ainult nn tulu pealt? Näide: Korter on soetatud pangalaenuga, laenu jääk on 14000, müügi hind 20000. Peale müüki tasun laenu ja alles jääb tulu 6000. Kas tulumaksu pean maksma 20000 või 6000 pealt? Tänan vastamast!

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

See, millal korter elukohana registrisse kanti või kas seda üldse on tehtud, pole määrava tähtsusega. Oluline on korteri tegelik kasutamine elukohana. Seda tõendavad mitte juriidilised, vaid elulised faktid. Elukohana kasutamise aeg enne võõrandamist ei ole piiritletud, maksuvabalt saab võõrandada ainult ühe eluaseme kahe aasta jooksul. Maksustatakse korteri võõrandamisest saadud kasu, mis võrdub müügist laekuva summaga, millest on lahutatud korteri eest makstud summa ja müügiga seotud kulud. Pole vahet, kas korteri osteti oma või laenurahaga. Seega pole õige ei 20000 ega ka 6000.