Maksud ja raamatupidamine

Küsimus: Kui palju on miinimum tunnitasu kui maksud on juba maha arvestatud?16.09.2015

Tere. Tekkis küsimus seoses palga arvestusega. Kui palju on miinimum tunnitasu kui maksud on juba maha arvestatud? Augustis olin tööl 187 tundi aga palk tuli kuidagi kahtlaselt väike (kogumispensioniga olen liitunud)? Kas saangi oma palga arvutada sedasi, et miinimum tunnitasu korrutan oma töötundidega või on see siiski keerulisem?
Ette tänades

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Arvutus on pisut keerukam. 2015. a on tunnitasu alammäär 2,34 eurot ja kuutasu alammäär täistööajaga töötamise korral 390 eurot. Miinimumtunnitasu alusel töötaja kuupalk on 187-tunnise kuu korral: 2,34 x 187 = 437,58 eurot. Enne väljamakse tegemist tehakse sellest seadusega ettenähtud mahaarvamised ja kinnipidamised. Enne tulumaksu kinnipidamist arvatakse brutopalgast maha maksuvaba tulu 144 eurot ja kogumispensioni makse 2%. Kinni peetakse tulumaks 20% ja kogumispensioni makse. Tulumaks: (437,58 – 144 – 8.75) x 0,2 = 56,97 ja netopalk: 437,58 – 56,97 - 8,75 = 371,86.