Maksud ja raamatupidamine

Küsimus: kas tulumaksu tuleb tasuda ka siis, kui hoonestusõigus on seatud minu senisele alalisele eluruumile?26.10.2015

Selle aasta alguses esitati Teile küsimus "kas ettevõte saab mulle kui eraisikule hoonestusõiguse tasust kinni pidada tulumaksu". Vastasite, et saab. Siinkohal on mul täpsustav küsimus: kas tulumaksu tuleb tasuda ka siis, kui hoonestusõigus on seatud minu senisele alalisele eluruumile?(vastavalt tulumaksuseadusele on ju alalise eluruumi võõrandamine tulumaksuvaba).

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Hoonestusõigus piiratud asjaõigusena lubab maaga püsivalt ühendatud ehitise tsiviilkäivet lahus maast. Hoonestusõiguse alusel on hoonestajal õigus omada ka kinnisasjal hoonestusõiguse seadmise ajal olevat ehitist. Kui selleks ehitiseks on hoone, mida kinnisasja omanik kasutas kuni hoonestusõiguse seadmiseni oma eluasemena, siis saadavat hoonestusõiguse tasu tulumaksuga ei maksustata.