Maksud ja raamatupidamine

Küsimus: Kuidas kustutada ja vormistada omanikosaühingu poolt tütarettevõttele antud laen?26.11.2015

Tere,
Osaühingu osanik on teine ettevõtte, kes müüb oma osaluse kolmandale ettevõttele. Praegune osanik on andnud OÜ-le laenu ja müümisel soovitakse see kustutada, kuidas tuleb antud olukorras käituda? Kuidas seda kajastada bilansis ja kas tekib mingi maksukohustus?
Ette tänades!

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Kuni osaühingu võlausaldaja pole oma nõuet kellelegi loovutanud jääb ta võlausaldajaks edasi, sõltumata sellest, kes on osaühingu osanik. Osaga tehtavad tehingud ei puutu osaühingusse. Kui võlg kustutatakse, siis tekib nõudest loobunud juriidilisel isikul tulumaksukohustus määraga 20/80. Võlast vabanenu kajastab seda oma kasumis.