Maksud ja raamatupidamine

Küsimus: Kuidas katta osaliselt osaühingu juhatuse liikme kodukulusid, kuhu see osaühing registreeritud on?15.12.2015

Osaühing on registreeritud juhatuse liikme omanduses oleva elukoha aadressile (juhatuse liige ei ole osanik). Kuidas vormistada kodukulude katmine osaühingu poolt? Kas juhatuse liige vormistab otsuse, et kaetakse mingi protsent kommunaalkuludest ja osaühing kannab igakuiselt üle vastava summa juhatuse liikme arvele selgitusega "kodukulude kompenseerimine" ning kommunaalarved säilitatakse osaühingu dokumentatsiooni hulgas.

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Kuna mistahes tehingute tegemine juhatuse liikmega kuulub osanike pädevusse, siis peab selle otsuse tegema osanik, mitte juhatuse liige. Mõistlik on määrata juhatusele kindel ruum, mida saab kasutada äriasjade ajamiseks eraelu väga segamata. Kommunaalkulud tuleks jagada proportsionaalselt ruumijaotusega. Arved peavad kogunema osaühingu raamatupidamisse, pole vahet kumb asjaosaline maksab ja kumb hüvitab.