Maksud ja raamatupidamine

Küsimus: Kuidas kajastada raamatupidamises, kui ettevõte ostab eraisikult remontivajava korteri kontoriks?28.01.2016

Tere,
Ettevõte (k/m kohustuslane) ostab eraisikult korteri kontoriks, teostab remondi ja ostab mööbli. Esmane arvelevõtmine, kas põhivarana? Milline oleks sellisel juhul kasulik eluiga? Millelt võib sisendkäibemaksu tagasi arvestada? Kas on veel midagi, mida peaks teadma seoses korteriostuga?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Korter võetakse põhivarana arvele ostuhinnaga. Remondikulusid põhivara hinnale ei lisata. Põhivara kasulik eluiga on periood, mille vältel ettevõte põhivara tõenäoliselt kasutab, st selle otsustab juhatus/osanikud. Kui läheb teisiti, kui kavandatud, siis tehakse vastav korrektuur. Korteriostuga ei seondu midagi iseäralikku. Kui kontorit kasutatakse ainult maksustava käibe tarbeks, siis arvatakse maha kogu sisendkäibemaks.