Maksud ja raamatupidamine

Küsimus: Kas kinkelepinguga saadud suvila müügist pean maksma tulumaksu?02.02.2016

Sain 2010. aasta jaanuaris kinkelepinguga krundi, millel oli pooleliolev suvila. Lammutasin ja renoveerisin selle täielikult. Elanud seal siiani veel ei ole.
Kui tahaksin seda müüa, kas peaksin maksa ka tulumaksu? Kokkuvõttes jääksin nii veel kahjumisse, sest ehituseks kulunud raha ületab kinkega saadud vara väärtust. Kui end elanikukuna sisse kirjutan mõneks kuuks ja mööblit/ajakirju jms.tellin, kas siis on võimalik maksuvabalt müük teostada? Ja kas sellel on määrav tähtsus, kas ehitis on valmis ja registreeritud või mitte ning kas on registreeritud kui suvila või maja?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Kinkega saadud vara soetamismaksumus on alati 0. Tulumaksu tuleb maksta kinnisvara müügist saadud kasult, mis võrdub müügihind miinus dokumentaalselt tõendatud ehituskulud. Maksuvabalt saab müüa maja, kus selle omanik tegelikult elab. Hoone peab olema elamiskõlblik. Ehitisregistrisse kandmata ja kasutusloata ehitist on keeruline müüa. Ka suvila ja aiamaja kuuluvad elamute hulka.