Maksud ja raamatupidamine

Küsimus: Kas kaasomandi lõpetamisel väljaostmise teel peab rahalise kompensatsiooni saanud pool maksma tulumaksu?31.05.2016

Kas kaasomandi lõpetamisel väljaostmise teel peab rahalise kompensatsiooni saanud pool maksma tulumaksu?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Ei pea. Füüsilise isiku maksustatava tuluna saab käsitada üksnes sellist sissetulekut, mis tekib tulu saamise eesmärgil toimuva majandustegevuse tulemusena. Kaasomandi lõpetamine ei ole selline majandustegevus. Kui kaasomandi lõpetamisel, on omandi saaja kohustatud teistele kaasomanikele nende osad välja maksma, st hüvitama neile tema kasuks tehtud kulud. Selline hüvitis ei ole füüsilise isiku maksustatav tulu.