Maksud ja raamatupidamine

Küsimus: Kas kolhoosiosakute eest erastatud korteri müügist saadud tulust peab maksma tulumaksu?07.09.2016

Tere!
Müüsin kolhoosiosakute eest 1994. aastal erastatud korteri. See oli ka minu tegelik elukoht rahvastikuregistri järgi. Kas pean saadud rahast maksma ka tulumaksu? Kuu varem müüsin kaasomandis olevast korterist 1/2 osa (minu osa) teisele kaasomanikule. Korter oli soetatud pangalaenuga, mida võrdselt tasusime. Samuti osalesin igakuiselt haldus- ja kommunaalkuludes, sest kasutasin elamiseks ka seda pinda. Sissekirjutust sinna aga ei omanud. Kas selle osa müügist pean maksma tulumaksu? Mõlemad tehingud said teostatud umbes ühe kuu jooksul.

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Sissekirjutus ei ole määrav eluaseme määratlemisel. Inimesel võib olla ka mitu eluaset. Kahe aasta jooksul saab maksuvabalt müüa ainult ühe eluaseme. Seega tuleb valida, kummalt müügilt tulumaks tasuda. Kolhoosiosakute eest erastatud korteri soetamismaksumus on null ja tulumaks tuleb tasuda kogu müügitulu pealt. Kaasomandisse ostetud korteri ostuhinna saab müügitulust maha arvata.