Maksud ja raamatupidamine

Küsimus: Kas FIE sünnitoetuse ja emapalga maksmise süsteem on sama kui palgatöötajal?20.09.2016

Tere,
Palun abi FIE maksunduses. Kas FIE saab sünnitoetust ühekordselt või mitte, jutt käib siis 320 eurost? Kui FIE on maksnud avansilisi makseid vaid ettenähtud summas, kas ta saab siis emapalka miinimumulatuses 18 kuud? Kuskil ei leia, kas on samasugune süsteem kui palgatöötajal. Kui fiel on maksuvõlg, kas ikka emapalka makstakse?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Sünnitoetus on ühekordne riiklik toetus, mida makstakse lapse sünni puhul. Toetuse suurus on 320 eurot ja sellele on õigus igaühel. Sünnitoetusi maksavad ka paljud omavalitsused. Vanemahüvitis arvutatakse kõigile nende eest või nende endi poolt tasutud isikustatud sotsmaksu järgi ja kui sel alusel arvutatud tulu on miinimumpalgast väiksema, võetakse aluseks miinimumpalk. FIE vanemahüvitise arvutamise aluseks on majandustegevusest vabastuse alguspäeva kalendriaastale eelnenud kalendriaastal FIE poolt tegelikult makstud sotsiaalmaksu alusel arvutatud tulu ja arvu 365 jagatis.