Maksud ja raamatupidamine

Küsimus: Mis summa loetakse pandimaja käibeks, kas ainult intressid või kogu tagastatud laenu summa?02.11.2016

Tere. Mis loetakse pandimaja käibeks? Kas ainult intressid või kogu tagastatud laenu summa?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Pandimaja osutab teenust, mille sisuks on raha tasu eest kasutada andmine (intressiga laen). Laenu tagatiseks annab laenuvõtja pandi. Pandimaja võtab pandi arvele tagastamisele kuuluva võõra varana. Laenu andmisest käivet ei teki. Käive tekib siis, kui laenu kasutamine lõpetatakse, st raha tagastatakse koos intressiga. Käive võrdub intressiga. Kui laenu ei tagastata, muutub pant pandimaja varaks ja selle realiseerimisel tekib käive kogu müügisumma ulatuses.