Maksud ja raamatupidamine

Küsimus: Kas tohin saada dekreedi ajal madalapalgaliste toetust?17.11.2016

Tere! Lähen dekreeti jaanuaris, kuid tuludeklaratsiooni ja madalapalgaliste toetuse taotlemine jääb dekreedi aja sisse ja rahad võivad tulla sammuti ajal kui olen dekreedis. Kas neid rahasid arvestatakse ka nagu sissetulekut ja kas tohin neid üldse saad? Pärast pean haigekassale dekreedirahad tagasi maksma kuna sain dekreedi ajal sissetulekut?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Haigekassa maksab sünnitushüvitist sünnituslehe alusel igale töötajana ravikindlustatud naisele. Sünnitushüvitist arvutatakse sünnitusele eelneva kalendriaasta (antud juhul 2016. a) sotsiaalmaksuga maksustatud sissetulekute alusel. Need andmed saab haigekassa maksu- ja tolliametist. 2017. aasta tulu ja sotsiaalmaks sinna arvestusse ei lähe. Pole oluline, millal te 2016. a tuludeklaratsiooni esitate ja millal hüvitis laekub. Õigus sünnitushüvitisele kaob juhul, kui naine saab sünnituslehel viibimise ajal töötasu.