Maksud ja raamatupidamine

Küsimus: Kas korterit müües oleks mõistlik mul enda osa emale kinkida, misjärel saaks ta seda alalise elukohana maksuvabalt müüa?26.03.2018

2012.a pärisime koos emaga maatulundusmaa 6.34ha ja korteri, kus elab mu ema alaliselt sees. Soovime müüa nii maa kui ka korteri. Mõlemal juhul oleme kinnisturegistris mõlemad omanikud. Kuidas oleks kõige mõistlikum käituda, et tulumaksu võimalikult vähe tasuma peaksime? Kas maatulundusmaad müües tuleb tingimata tulumaksu tasuda või võib olla erisusi? Kas korterit müües oleks mõistlik mul enda osa emale kinkida, misjärel saaks ta seda alalise elukohana maksuvabalt müüa?

Vastus: Liina Karlson, Õigus- ja maksunõustaja, Themis Õigusbüroo OÜ, http://www.themis.ee/

Kui korter on omaniku elukoht, saab korterit müüa maksuvabalt, tingimusel, et maksuvabastust ei rakendata maksuvabastust rohkem kui ühe võõrandamise suhtes kahe aasta jooksul.

Maksustatava kasu leidmise valem on järgmine:
müügihind – soetamismaksumus (sh ehituskulud) - müügiga seotud kulud = maksustatav kasu.

Muude küsimuste käsitlus väljub kahjuks portaali formaadist, sellele vastamine eeldab liigmahukat analüüsi.

Täiendavate küsimuste korral kirjutage liina.karlson@themis.ee.

Liina Karlson
Themis Õigusbüroo OÜ
jurist/partner
www.themis.ee