Maksud ja raamatupidamine

Küsimus: Kas kinnistusraamatu kanne tühistab pärimistunnistusel olevad mõttelised osad?26.03.2018

Pärimistunnistusel on märgitud pärijad: pärandaja 2 elusolevat last kummalgi 1/3 mõttelist osa ning pärandaja surnud poja 3 last, igalühel 1/9 mõttelist osa. Kinnistusraamatusse on pärijad märgitud vastavalt pärimistunnistusele ühisomanikena. Kas kinnistusraamatu kanne tühistab pärimistunnistusel olevad mõttelised osad? Maamaksu nõutakse kõigilt võrdsetes osades st. 1/5 summast. Kas õigus on kasutada nt. kolmel lapselapsel igalühel 1/9 mõttelist osa, kuid maamaksu peavad tasuma kahe teise pärijaga võrdselt 1/5 summast? Soov on teada saada, kas maamaksu arvestamine on õige.

Vastus: Liina Karlson, Õigus- ja maksunõustaja, Themis Õigusbüroo OÜ, http://www.themis.ee/

Maamaksu tasutakse vastavalt omandiõigusele või kasutusõigusele. Maksusoodustus on ette nähtud kodualusele maale.
Kodualuse maa maamaksusoodustuse saamiseks on vajalik 1. jaanuari seisuga nelja asjaolu üheaegne esinemine:
- isik peab olema maa omanik või maa kasutaja maamaksuseaduse § 10 mõistes;
- maa peab olema elamumaa sihtotstarbega või maatulundusmaa sihtotstarbega maa koosseisu kuulub õuemaa kõlvik;
- maal asub hoone;
- maal asuvas hoones on maa omaniku või maa kasutaja püsiv elukoht vastavalt rahvastikuregistrisse kantud elukoha andmetele.

Soovitan uurida konkreetsemat arvestuskäiku maksuhaldurilt.

Täiendavate küsimuste korral kirjutage liina.karlson@themis.ee.

Liina Karlson
Themis Õigusbüroo OÜ
jurist/partner
www.themis.ee