Maksud ja raamatupidamine


Küsimus: Kas me peame maksma sotsiaalmaksu, kui meil on isiklik tervisekindlustus kindlustusfirmast?23.11.2018

Tere!
Ma olen osaühingu ainuomanik, osaühingul on kaks juhatuse liiget. Mõlemad tahame meie firmas õpetajana töötada. Mõlemad oleme EL-kodanikud, aga meil on Eestis juba ajutine elukoht - elame juba Eestis.
Kaks kuud tagasi sõlmisime juba ravikindlustuse lepingu ERGOs, seetõttu ei taha me Haigekassa kindlustust.
Küsimused on:
1. Kas me peame maksma sotsiaalmaksu, kui meil seda isiklikult pole vaja (meil on ERGO ravikindlustus ja oleme sellega rahul)?
2. Kui me peame selle eest tasuma, siis kuidas saab otsustada, mis on õige maksusumma? Näiteks me töötame firmas ainult õpetajatena, meil pole teist tulu ning me teenisime 2000 eurot. Kas peab siis 2000 euro eest sotsiaalmaksu (33%) maksma või võib selle osa ka dividendi kujul välja maksta? Mis on õige dividendiosa?
3. Kui me peame sotsiaalmaksu eest tasuma, millal peab hakkama?

Suur tänu

Vastus: Liina Karlson, Õigus- ja maksunõustaja, Themis Õigusbüroo OÜ, http://www.themis.ee/

1. Sotsiaalmaksu ei maksta seetõttu, et Teil kas juba on või ei ole ravikindlustus vaid seetõttu, et teenite teatud sotsiaalmaksuga maksustatavaid tululiike, nt saate töötasu, palka, erisoodustus, vms. Maksustatavad tululiigid on loetletud sotsiaalmaksuseaduse prg-s 2. Selle eesmärk on pensionikindlustuseks ja riiklikuks ravikindlustuseks vajaliku tulu saamiseks maksumaksjale pandud rahaline kohustus. See ei ole nö isikupõhine ravikindlustuse tagamiseks määratud maks vaid solidaarsusel põhinev süsteem.

2. Kui üks isik on ainult juhatuse liige, siis temale dividendi maksta ei saa. Dividendi saab maksta üksnes ainuomanikule. Dividendi suuruse kinnitab ainuosanik oma otsusega. Õige maksusumma ja tululiigi määramiseks on tegemist liigmahuka analüüsiga, mis väljub portaali mahust, kuid soovitan tutvuda selle lingiga: https://www.emta.ee/et/ariklient/tulu-kulu-kaive-kasum/muudatused/kuidas-osauhingu-osaniku-juhatuse-liikme-ja-tootaja

3. Sotsiaalmaksu makstakse töötajale või teenistujale kuu eest makstud tasult, kuid mitte vähem, kui sotsiaalmaksuseaduses sätestatud kuumäär. Deklareerimine ja reaalne maksu tasumine toimub väljamakse tegemise kuule järgneva kuu 10.kuupäevaks.

Kaasabi vajadusel või täiendavate küsimuste korral kirjutage liina.karlson@themis.ee

Liina Karlson
Themis Õigusbüroo OÜ
jurist/partner
www.themis.ee