Maksud ja raamatupidamine

Küsimus: Millised maksud tuleb maksta osa müügil kallima hinnaga?17.04.2012

Tere!
Kahe eraisikust osanikuga (50/50; 2000/2000 eurot) osaühingul on soov kaasata kolmas partner, kes soovib osta osa. Kui mõlemad osanikud müüvad poole oma osast kallima hinnaga, kui osa rahaline väärtus (N 3000 eurot, seega müüdava osa nimiväärtuse ja müügihinna vahe 2000 eurot), kas siis müüjal tuleb maksta tulumaksu või veel mingeid makse? Kas tulumaks tuleb maksta müügi vormistamisel või järgmise aasta tuludeklaratsiooni tegemisel? Kuidas arvestatakse tulumaksu summa?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Osa soetamismaksumus, müügihind ja võõrandamisega seotud kulud näidatakse 2012. aasta kohta esitatavas tuludeklaratsioonis koos muude tulude, kinnipidamiste ja mahaarvamistega. Tasumisele kuuluva tulumaksu arvestab Maksu- ja Tolliamet. 2012. aastal kehtiv maksumäär on 21%. Kolmanda osaniku saab kaasata ka maksukohustust tekitamata.