Maksud ja raamatupidamine

Küsimus: Kuidas toimub maksude arvestus, kui Eesti ettevõte osutab teenust Norras?18.05.2012

Tere,
Plaan on Eestis registreeritud firmaga Norras teenust pakkuda. Lugesin arvukalt nende maksuametkonna ja saatkonna tekste. Kuid siiski jääb vastus ühele asjale saamata. Milliseid kulusid on võimalik näidata Norras töötades Eesti raamatupidamises nii, et kohapeal teenitud kasum ei oleks nii suur, et Norrasse peaks hakkama makse maksma. Kas ma sain õigesti aru, et seal on alul võimalik teha tööd nii, et kõik maksud laekuvad Eestis ja kas sinna saab viia tõendi selle kohta nagu Soome see on võimalik esitada. Kas oskate tuua välja veel erinevusi võrreldes Soomes töötamisega (Eesti firmaga hetkel) või on midagi, mida tasuks Norrasse minnes veel arvestada?
Tänud vastamast

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Iga firma kajastab oma raamatupidamises kõiki tulusid ja kulusid, sõltumata sellest, kus need on tekkinud. Norras võib Eesti firmal Norras maksustatav tulu tekkida ainult juhul, kui teenust osutatakse sealse püsiva tegevuskoha kaudu. Püsiva tegevuskoha tekkimine on reguleeritud Norra ja Eesti vahelise maksulepinguga, mis ei erine märkimisväärselt muudest Eesti maksulepingutest. Püsiva tegevuskoha tegevus, sh raamatupidamine ja maksuarvestus toimub vastavalt asukohamaa seadustele. Milliseid kulusid võib maksuresident, sh välismaise ettevõtja püsiv tegevuskoht oma tuludest maha arvata, sõltub lisaks seadusele ka kohaliku maksuhalduri praktikast. Mainitud tõend (ilmselt on mõeldud vormi A1, mis näitab, et töötaja sotsiaalkindlustuse tagab Eesti) sobib ka Norras. Mängureeglid on Euroopas üsna ühesugused.