Maksud ja raamatupidamine

Küsimus: Kas päritud kinnistu müügi korral tuleb tasuda tulumaksu?27.06.2012

Tere!

Minu tuttav sai päranduseks kinnistu, kus maja peal. Omanikuks sai eelmisel aastal. Selle aasta sees juba müüs kinnistu maha. Mingi aeg oli seadus selline, et kui müües pärandvara enne kaht aastat, siis tuleb maksta tulumaksu. Kuidas praegu on? Tuttav ütles, et tema ei maksa midagi, et olevat tema kodu kunagi ammu olnud ja tema ka seal elanud, kuigi sissekirjutust ei olnud. Tegelikult ta majas pole elanud, elas mujal. Käis ainult hooldamas. Tuttav on asunud nüüd naabreid ja tuttavaid kingitustega üle külvama, et nood ikka tõestaksid tema poolt. Mis sellega hiljem kaasneb? Tegelikult on see ju petmine.

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Kahe aasta piirang kehtib mitte pärandvara, vaid eluasemete võõrandamisel, st kahe aasta jooksul saab maksuvabalt müüa ainult ühe eluruumi. Maksuvabastuse eelduseks on, et maksukohustuslane kasutas eluruumi kuni võõrandamiseni oma elukohana. Ruumi elukohana kasutamist tõendatakse erinevate tõenditega, sh pereliikmete ja naabrite ütlustega, ruumi kasutamisega seotud teenuste kasutamisega (elekter, vesi, side, prügivedu jne), pangakonto väljavõttega, kust nähtub lähikauplustes ostlemine jne. Kui maksuhaldur tuvastab, et kinnistu võõrandamisel maksuvabastust kohaldada pole võimalik, siis määrab ta tasumisele kuulva tulumaksu 20 % kinnistu müügihinnast ja intressi sellelt summalt 0,06 % päeva kohta alates 01.07.2012.