Maksud ja raamatupidamine

Küsimus: Kuidas tagada ravikindlustus, kui olude sunnil pean võtma aastase palgata puhkuse?21.01.2013

Tere! Minu lapsehoolduspuhkus saab läbi 23.02. Kuna laps ei saanud lasteaiakohta ja pereliikmel oli uue aasta alguses infarkt ning vajab 24 tundi hoolt, soovisin võtta palgata puhkust 1a, et elu ümber korraldada. Tööandja oli sellega nõus, suulise lubadusega tagada minu töökoht aasta pärast. Aga mis saab minu haigekassast? Vaevalt, et tööandja soovib minu pealt sotsmaksu maksta. Kas oleks mõeldav töölepingut mitte lõpetada, vaid maksta tööandjale oma taskust sotsmaks tagasi, et haigekassa ikkagi säiliks?
Soovitusi? Nõuandeid? Lisan veel et tegu on 0,5 koormuse ja miinimumpalgaga.
Tervitades ja tänades.

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Töölepingut pole vaja lõpetada. Kindlustuskaitse säilib ka palgata puhkuse ajal, kui tööandja maksab iga kuu, sõltumata lepingulisest töökoormusest, sotsiaalmaksu vähemalt eelmisel aastal kehtinud kuumääralt, mis 2012. aastal oli 278,02 eurot (st sotsiaalmaksu 91,75 eurot). Tööandjale võib alati raha anda, sh hüvitada makstud sotsiaalmaksu – sellest ei teki kellelegi mingeid kohustusi.