Maksud ja raamatupidamine


Küsimus: Kui korter on antud sõbrale kasutada, kas kolmanda isiku ütluste alusel võib maksuamet mult üüritulu maksu nõuda?19.02.2013

Kas maksuamet saab korteri endisele omanikule ainult pealekaebaja viitel määrata tulumaksu kohustuse oletatava korteri väljaüürimise puhul? Tegelikult ei ole ka fakte selle kohta, et oleks väljaüüritud ja makstud omanikule. Oli ainult kokkulepe sõbraga ja tal oli interneti liitumise leping mõnda aega, kõik kommunaalid ja teenused maksis omanik ise.

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Põhimõtteliselt küll. Kui maksuamet tuvastab, et korter oli teise isiku kasutuses, siis võib tal tekkida kahtlus, et korteriomanik pidi saama lisaks kolmandate isikute poolt osutatud teenustele tehtud kulutuste hüvitamisele (elekter, küte jmt) ka üüritulu. Kui maksu määramiseks vajalikud tõendid on puudulikud, ebapiisavad, mitteusaldusväärsed, hävinud või kadunud ja muude tõenditega ei ole võimalik maksukohustuse aluseks olevaid asjaolusid tuvastada, siis võib maksuhaldur tuvastada tasumisele kuuluva maksusumma hindamise teel. Kuna korterite üüriturg võimaldab kergesti leida analoogilise korteri üüri suuruse, siis ei ole see ka eriti keeruline.