Maksud ja raamatupidamine

Küsimus: Miks eeldatakse korteri kellelegi kasutada andmisel üüri (tasu) saamist, mitte niisama kellelegi kasutada andmist?20.02.2013

Mul oli vaba korter, kus ei saanud ise elada ja müük ebaõnnestus. Päris välja üürida võõrale ei tahtnud/julgenud, teadaolevalt probleemsete üürnike kartusel. Näiteks mu õel üürnik ei maksud midagi, lõhkus korteri ja varastas ka mööbli jne. Mulle aga oli oluline, et kommunaalteenused saaks makstud ja korter püsiks terve ja korras. Andsin tuttavale kasutada seniks kui korteri müük õnnestub. Ta maksis kommunaalteenuste eest.
Kas selline minu teguviis on seadusega keelatud, et nüüd maksuamet saab nõuda ainult kahtluse korral oletatavat üüritulu?
Kas maksuamet ei peaks tõestama ise, et sain üüritulu?
Kuidas ennast kaitsta sellise rahalise karistuse eest (seda ta ju on)?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Teie põhjendus on täiesti usutav ja eluline. Selline teguviis pole mingil kombel ebaseaduslik. Muidugi peab tuttav kinnitama, et ta üüri ei maksnud. Kui saate veel tõendada korteri müügisoovi (näiteks kuulutuse avaldamist), siis ei tohiks küll probleeme tekkida.