Meditsiiniõigus

Küsimus: Kas hambaarsti vastutust saab arstiabi teenuselepingus kuidagi ka välistada või vähendada?04.02.2015

Tere
Kas arsti (hambaarsti) vastutust saab arstiabi teenuselepingus kuidagi ka välistada või vähendada ning mis ulatuses seda teha saaks? Küsimusele võiksite vastata eelkõige siis patsiendi poolt vaadatuna.

Vastus: Gerda-Johanna Pello, advokaat, Advokaadibüroo LMP, www.lmp.ee

Tulenevalt võlaõigusseaduse § 759 on leping sõlmitud reeglina, kui arsti aeg on kinni pandud või kui arst hakkab teenust osutama.
§ 773 keelab patsiendi kahjuks kokku leppida. Seega ei saa vastutust välistada. Küll aga on võimalik vastutuse ulatuse vähendamine. Seda aga juhul, kui tagajärg on saabunud patsiendi enda tegevuse tulemusel. Nt ei ole järgitud arsti poolt antud juhiseid. Kuna tervishoiuteenuse osutamise lepingu näol on tegemist käsunduslepinguga, siis vastutuse aluseks on hoolsuskohustuse täitmise analüüsimine ehk kas arst on käitunud nii nagu seda oleks teinud teine samas olukorras tegutsev arst. Oma kohustuste süülise rikkumise korral ei ole arsti vastutus välistatud.