Mittetulundusühinguõigus

Küsimus: Kas MTÜ liikmelisus võib olla kohustuslik - tegemist veetrassi kasutajatega?06.10.2017

Tere,
Kas MTÜ võib oma põhikirjas ette näha, et liikmelisus on kohustuslik? Nimelt oleme sunnitud KÜ reorganiseerima MTÜ-ks (ridaelamu, kõik boksid on eraldi kinnistud). Alles jääb ühine veetrass, mille liitumise ja veearvete esitamise/maksmise eest vastutaks MTÜ. Kas võib põhikirjas sätestada vastavalt MTÜ eesmärkidele ja ülesannetele, et kõik kinnistud, kes tarbivad vett olemasolevast liitumisest on kohustatud olema MTÜ liikmed ning tasuma vee eest esitatavaid arveid? Sisuliselt oleks tegu veeühistu mtü-ga.

Ette tänades!

Vastus: Liina Karlson, Õigus- ja maksunõustaja, Themis Õigusbüroo OÜ, http://www.themis.ee/

Seaduse kohaselt on MTÜ isikute vabatahtlik ühendus, mille eesmärgiks või põhitegevuseks ei või olla majandustegevuse kaudu tulu saamine (MTÜS § 1 lg 1). Seega kedagi sunniviisiliselt liikmeks astuma panna ei saa.

Täiendavate küsimuste korral kirjutage liina.karlson@themis.ee.