Pärimisõigus

Küsimus: Kuidas oma tulevikku kindlustada?31.05.2011

Elame vabaabielus. Meil on ostetud maja pangalaenuga. Peale selle on meil koos ostetud palju talutehnikat autod, buss, kaks kaugsõiduautot koos haagistega, kaks kinnistut jne. Elukaaslane on Fie ja seega kõik need varad on ostetud tema nimele. Mina ametlikult ei tööta ja ühiseid lapsi meil ei ole, on minu ja tema lapsed (täiskasvanud). Tahaksin teada, kuidas peaksin enda ja oma laste tulevikku kindlustama või kuhu pöörduma oma murega? Koos oleme elanud juba kümme aastat ja koos rassinud. Kui peaks mehega midagi juhtuma, siis on tema pojad kohe pärijad. Elukaaslase lapsed meie juures ei elanud ja ka praegu abi neist ei ole aga vara peale on kõik maiad. Kuidas käituda?

Vastus: Kairi Pobbul, advokaat, Taivo Saks & Partnerid Advokaadibüroo, www.tsp.ee

Tere,
Ühest vastust esitatud andmete baasil on teile keeruline anda. Küsimusest ei selgu, kas kinnistud on kaasomandis või mitte. Ehk oleks üheks lahenduseks luua ühine äriühing ja vara, mis hetkel FIE nimel, sinna kanda. Teiseks lahenduseks võiks olla testament, millega elukaaslane määrab teid enda pärijaks ja mitte oma lapsi. Või siis määratleb testamendis ära, millise vara pärite peale tema surma teie ja mis osa varast läheb tema lastele.