Pärimisõigus

Küsimus: Kinkeleping või maja pärandamine?23.07.2011

Tere! Ei teagi kuidas oma küsimust täpselt sõnastada või kuidas alustada. Nimelt elame majas, mille omanik on minu ema. Olen tema ainus laps ja seega otsustasime, et ei raiska raha oma elamisele, sest maja jääb nagunii meile kunagi. Oleme pangalaenuga remontinud ja maja laiendanud. Ema on maja ka pangale tagatiseks pannud, et me pangalaenu saaksime. Nüüd ta nimelt muretseb, et mis saab siis, kui temaga midagi juhtuma peaks. Tema sooviks on, et me saaksime maja peale tema surma endale minimaalsete kulutustega, sest me oleme ju niigi üsna palju raha sinna kulutanud. Seega siis, kuidas ta saab maja mulle kinkida või pärandada ja kas see on üldse võimalik enne pangalaenu lõpplikku tasumist? Ja kui see on võimalik, siis kust ja kuidas me alustama peame ja kelle poole pöörduma, mis dokumente vaja läheb? Tänades

Vastus: Kairi Pobbul, advokaat, Taivo Saks & Partnerid Advokaadibüroo, www.tsp.ee

Tere,

Asjaolu, et kinnistu on hüpoteegiga koormatud, ei välista selle võõrandamist või kinkimist. Hüpoteek on seatud teie laenu tagatiseks ning juhul, kui teie ei täida panga ees oma kohustust, on pangal õigus tagatisvara realiseerida. Pärimise korral on teil vajalik tasuda riigilõiv ja notaritasu. Kinnistu kinkelepingu korral arvestatakse notari tasu kinnistu turuväärtuselt ja kinnistusraamatus omaniku muutmise kande eest peate samuti tasuma riigilõivu, seega mõlemad variandid toovad endaga kaasa teatud kulutusi.