Pärimisõigus

Küsimus: Pärimine vormistamata, mida nüüd hiljem teha annab?09.08.2011

Tere!
Olen töövõimetuspensionär ja tahtsin müüa aiamaad, mis mulle ema 2002 aastal ostis, selgus, et see polegi nii lihtne.
Olin abielus ja kahe poja ema, kui mees 1979 aastal pere juurest lahkus. 1988 aastal sain töökoha kaudu korteri ja asusin sinna koos poegadega elama. Oma laste isast ja abikaasast lahutasin 2006 aastal, mees suri 2008. dets. 2006 aasta jaanuaris suri ka üks poegadest, kellel oli pere ja alaealine tütar.
Kui hakkasin aiamaad müüma, siis selgus, et korterist pool ja aiamaast pool kuulusid mu mehele, aga ma olen pärimise tegemata jätnud. Kuidas peaksin nüüd toimina, et saaksin korteri ja aiamaa omanikuks ning vajadusel nendega tehinguid teha?
Poeg ja lapselaps oleksid nõus loobuma minu kasuks, mis nad peavad selleks tegema?
Kas ma saan vajalikud toimingud ära teha notari juures või pean kohtusse pöörduma?
Olen töövõimetuspensionär ja sissetulek väike, kas on võimalik saada notaritasude maksmisest vabastust või kui pean kohtusse pöörduna, siis tasuta õigusabi saada?

Vastus: Kairi Pobbul, advokaat, Taivo Saks & Partnerid Advokaadibüroo, www.tsp.ee

Tere,
Teie poolt esitatud küsimusest lähtuvalt soovitaksin teil esmalt pöörduda notarisse. Kui poeg ja lapselaps on nõus teie kasuks pärandist loobuma, siis ei tundu esitatu põhjal kohtusse pöördumise alust olevat.